Milujete šport? Pravidelný pohyb prospieva nielen našim kĺbom, svalom, orgánom či celému telu, ale aj psychike. Ako si každý druh športu vyžaduje správne precvičovanie jednotlivých častí tela, to isté platí aj o správnom športovom oblečení. Bez primeraného športového odevu sa výsledný efekt skrátka nedostaví. Počas teplých dní sa telo môže zbytočne prehrievať, alebo naopak v prípade zimy môže prechladnúť. Ako zvoliť vhodné športové oblečenie na jednotlivé druhy športu? Dozviete sa už v nasledujúcich riadkoch.

Jedným z najdôležitejších faktorov je správna kvalita látky. Niektoré druhy tkanín môžu obsahovať nežiadúce alergény, ktoré pri kontakte so spotenou kožou vyvolajú nepríjemné problémy ako vyrážky či dokonca alergické reakcie. Aj v tomto prípade teda platí staré známe, že hoci chce byť každá žena neustále krásna a v centre pozornosti, je vhodné radšej zvoliť kvalitu za vyššiu cenu ako množstvo lacných kúskov, ktoré pri prvom náznaku problému aj tak skončia v smetnom koši. Napríklad polyamid, nazývaný silon alebo nylon, je rýchloschnúci materiál, čo znamená, že neviaže na seba vodu, ale odváža ju od tela, kde sa rýchlo odparuje. Je to silný, trvácny a oderuvzdorný materiál. Vždy je potrebné si všímať percentuálne zloženie textílie.

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere športového oblečenia je dbať na veľkosť a elasticitu. Rovnako nevhodná je aj malá veľkosť, ktorá síce môže pôsobiť sexy a zvýrazniť dekolt, no zároveň môže zabraňovať správnej cirkulácii krvi počas cvičenia. Oblečenie určené na šport musí byť nielen pohodlné, ale aj funkčné. 

Športové oblečenie a jednotlivé druhy športov

Joga a pilates

Fitness oblečenie nesmie byť príliš tesné, inak vás bude ťahať, zarezávať sa do kože a popri tom ešte aj zvýrazní všetky vaše nedostatky. Ideálne sú elastické športové legíny. Odporúčame veselšie vzory a farby, ktoré vám môžu pomôcť lepšie sa odreagovať od každodenných povinností, dostať náladu do správnej polohy a pomôcť k lepšiemu výkonu. Pre odvážnejšie dámy sú vhodné do fitness centra aj športové šortky, ktoré odhalia krásne vypracované nohy a doprajú väčšiu voľnosť pri pohybe. Športová podprsenka by mala byť pevná, dobre tvarovať hrudník a nemala by byť tesná, ale ani voľná. Ideálna je podprsenka s prekríženými ramienkami na chrbte, ktorá pri cvičení dobre drží, neposúva sa a nekĺže. Vhodné sú klasické nohavičky namiesto čipkovanej spodnej bielizne, bavlnené ponožky a pevná obuv v podobe tenisiek. Nezabudnite ani na mikinu v prípade chladnejších dní. 

Fitness

Na cvičenie jogy či pilatesu sú vhodné dlhšie nohavice a legíny na cvičenie, ktoré udržujú svaly a šľachy neustále v teple a zároveň pokožku držia čo najdlhšie v suchu. Tričká zo syntetických vlákien (umelé vlákna alebo niekedy sa používa aj názov chemické vlákna) dobre odvádzajú pot a navyše sú priedušné. Odporúčame športové tielko s obsahom elestanu nazývaného aj spandex, čo je veľmi silný a pevný materiál. Pozor, iba 100% elastan je možné roztiahnuť až do šesťnásobku pôvodnej veľkosti, preto je potrebné všímať si jeho precentuálne zastúpenie v textílii. Od toho sa odvíja celková elasticita danej látky. Telu dodá potrebnú oporu a zároveň nebude počas cvičenia škrtiť.

Samozrejme, kvalitná športová podprsenka je úplný základ pre ženy. Na jogu je vhodnejšia ľahšia, bezšvová podprsenka, ktorá netlačí. Tú na behanie nechajte počas hodiny jogy doma. V úvode cvičenia si môžete nechať na nohách aj ponožky, no následne ich treba dať dole, aby sa vám na podložke nešmýkalo.

Beh

Pri behu je bežecká obuv bezpochyby najdôležitejším prvkom outfitu, ktorý zaručuje bezpečnosť a pohodlie. Najskôr sa treba rozhodnúť, aký terén vám pre beh viac vyhovuje a podľa toho si zvoliť typ obuvi. Rozlišujeme dva základné typy, a to trail - beh vo voľnom teréne/lese a cesty – beh na spevnených povrchoch. Stačí si vybrať a tomu prispôsobiť bežeckú obuv. Behať môžete aj v bavlnenom tričku a teplákoch, je ale lepšie investovať do kvalitného bežeckého oblečenia, ktoré zvyšuje komfort pri pohybe a vydrží dlhšie. Treba samozrejme dbať aj na to, na aké ročné obdobie bude určené. Na leto sú ideálne materiály, ktoré príjemne chladia doplnené pokrývkou hlavy pred páliacimi slnečnými lúčmi.  V zime je dobré vrstviť. Materiály by mali byť priedušné, ale zároveň nepremokavé. Spodná vrstva by mala byť z termo materiálu. 

Nový trend - Twerk a Pole dance

Keďže pri pole dance ide o tanec pri tyči, ideálne je obliecť si športový top a krátke nohavice. Má to praktické dôvody, keďže tyče sú vyrobené z kovu (pochrómovaný povrch alebo leštená antialergická oceľ) a oblečenie sa na nich šmýka. Tancuje sa naboso, prípadne v topánkach s platformou s vysokým opätkom. Je dobré, ak topánky majú remienok cez priehlavok, aby sa počas tanca nevyzúvali. Pri Twerku je „dress code“ rovnaký s tým rozdielom, že potrebujete tenisky a chrániče na kolená.

Každý šport si pre maximálny efekt z aktivity žiada úpravu šatníka. Na trhu existuje mnoho rôznych značiek ponúkajúcich športové oblečenie či už univerzálne alebo špecificky pre určitý šport.